top of page
Szukaj

Jak zacząć latać dronem?


Jeśli zastanawiasz się, jak to jest latać dronem🛸, czy trzeba spełniać jakieś wymogi, znać przepisy, robić szkolenia i na co zwrócić uwagę, to ten wpis jest dla Ciebie.



1. Instrukcja


Czy ktoś czyta instrukcje obsługi urządzeń? Cokolwiek myślisz, warto to zrobić jeśli chcesz świadomie podejść do tematu. Oprócz szczegółowej specyfikacji drona, znajdziesz tam wiele praktycznych i ważnych informacji, dzięki którym będziesz czuć się pewniej. Dowiesz się m.in. jak przygotować drona i kontroler, jak wystartować i sterować, jakie są tryby i maksymalny czas lotu, jak sterować kamerą, jak latać bezpiecznie i jak wrócić do punktu startowego.


Instrukcję w formacie PDF dla konkretnego modelu drona możesz pobrać ze strony producenta (np. Mavic Air 2).


2. Aplikacje


Zainstaluj aplikację do latania dronem (np. ‎DJI Fly). Dzięki temu zapoznasz się

z interfejsem, widokiem z kamery i ustawieniami. Dodatkowo będziesz mógł obejrzeć wideo tutoriale, stworzyć profil użytkownika, zajrzeć na forum. czy też przejść do sklepu i zamówić drona.


Koniecznie zainstaluj również aplikację Droneradar, która wizualizuje oraz opisuje przestrzenie powietrzne. Sprawdzisz w niej gdzie, kiedy i jak możesz latać, oraz zarejestrujesz w niej swój lot. Aplikacja jest zgodna z nowymi, europejskimi przepisami, obowiązującymi od 31 grudnia 2020. Więcej informacji znajdziesz w Instrukcji obsługi i FAQ.


W kontekście bezpieczeństwa warto mieć wygodne źródło danych o warunkach pogodowych tj. prędkość i kierunek wiatru, zachmurzenie, widoczność i np. KP index określający wpływ promieniowania na sygnał GPS w dronie. Polecamy aplikację UAV Forecast, która ilustruje istotne parametry i rekomenduje lub odradza lot.


3. Urząd Lotnictwa Cywilnego


Jeśli latasz dronem o masie większej niż 250 gram lub dron jest wyposażony w kamerę musisz zarejestrować się w systemie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Otrzymasz identyfikator operatora-pilota i uzyskasz odpowiednie uprawnienia. Aktualnie loty dronami odbywają się w jednej z trzech kategorii: Otwartej, Szczególnej i Certyfikowanej. W dużym skrócie, czym większe ryzyko lotu tym większe wymogi. Zaczynając od kategorii otwartej (niskie ryzyko) wystarczy wykonać szkolenie i test online. Szczegóły znajdziesz na stronie ULC.


Udanych lotów! A jeśli masz jakieś pytania, daj znać, może będziemy w stanie pomóc :)

Przed sezonem

bottom of page