top of page
Szukaj

Figma dla fotografa 👁️

W swojej codziennej pracy wykorzystuję Figmę do budowania design systemu, projektowania interfejsów, ikon i innych designów. Jest to moje narzędzie pierwszego wyboru. Od fazy burzy mózgów, aż po stworzenie finalnego projektu. Kiedy zajmowałam się tworzeniem naszej strony - również najpierw zaprojektowałam ją w Figmie, by później przenieść projekt na Wixa. Ostatnio jednak zaczęłam wykorzystywać ją także do wielu innych około fotograficznych rzeczy.



Tworzenie moodboardów 🖼️


Moodboard to wizualne narzędzie, które pozwala na zobrazowanie koncepcji projektu i wzbudzenie pożądanych emocji. W Figmie mogę w łatwy sposób stworzyć unikalny moodboard, łącząc różne elementy w jednym projekcie. Swobodnie łączę zdjęcia, kolory, czcionki, kształty i wzory, aby w efektywny sposób przedstawić mój projekt.

Nie sposób przecenić wartości takiego narzędzia w trakcie planowania sesji zdjęciowych. Dzięki moodboardowi, klient może lepiej zrozumieć i zwizualizować mój pomysł na sesję, co pozwala uniknąć nieporozumień i zapewnia zadowolenie obu stron. Figma umożliwia mi też łatwe udostępnianie takich stworzonych przeze mnie moodboardów, co pozwala na szybką i bezproblemową komunikację i dopracowanie szczegółów przed samą sesją. Co więcej - w Figmie możemy współpracować - współdzielić jeden plik i razem opracować wizję sesji!



Projektowanie postów - karuzeli 🎡


Do postów - karuzeli można używać wielu innych narzędzi - od Canvy, przez Photoshopa, aż po dedykowane aplikacje typu SCRL. Jednak ja wybieram do tego właśnie Figmę. Jest szybka, działa w przeglądarce, eksportuje wszystko jak chcę. Mogę bawić się kadrami, przekładać, układać i tworzyć moje własne layouty.

Projektowanie wnętrz 😅


To akurat jest bardziej związane z projektowaniem ułożenia fotografii we wnętrzu, mogłabym to podpiąć pod moodboard, ale uznałam, że zasługuje na oddzielny punkt. Wiem, że w plikach udostępnianych przez społeczność Figmy (sama je pobierałam) są biblioteki do planowania wnętrz. Tu jednak nie o tym. W tym punkcie chodzi mi bardziej o połączenie punktu moodboard z punktem o tworzeniu layoutu - tak jak robimy rozkładówkę książki, czy magazynu i musimy je zaprojektować - podobnie jest z tworzeniem galerii zdjęć czy obrazów w naszych mieszkaniach. Musimy sprawdzić, czy dobrze się komponują. Czy ramy grają z kanapą. Czy chcemy je wycentrować. Czy może... milion innych rzeczy ma wpływ na odbiór obrazów, dlatego właśnie wcześniej warto sprawdzić jak nasza wizja może wyglądać.


Budowanie marki


To brzmi bardzo poważnie. I poważnie takie jest. Bo to właśnie w Figmie stworzyłam całą identyfikację wizualną wemadeitok. Figma jest moim pierwszym wyborem, bo w dużej mierze pozwala osiągnąć podobne efekty co Adobe Illustrator. Wszystkie rzeczy które projektuję "do internetu" (czyli wszystko co nie zostanie wydrukowane) - projektuję w Figmie.




Wszystkie opisane wyżej "wykorzystania" Figmy - powstają oczywiście w jej darmowej wersji. Jeśli macie jakieś pytania odnośnie Figmy - śmiało piszcie, chętnie odpowiem i pomogę Wam zacząć 🤠

Przed sezonem

bottom of page